Charakterystyka przedszkola

Przedszkole nr 18 w Cieszynie rozpoczęło swoją działalność w 1982 roku. Pierwotnie zajmowało pomieszczenia w bloku przy ulicy Brożka 5. Pierwszym dyrektorem przedszkola była Pani Anna Kulczycka, następnie Pani Grażyna Szołtys, a od 1992r., przedszkolem zarządza Pani Urszula Niklasz–Szurowska. W 1992 roku została zmieniona siedziba placówki – przedszkole  przeniesiono  do budynku przy ulicy Z. Kossak – Szatkowskiej 6.

Przedszkole nr 18 jest przedszkolem typowo osiedlowym. Większość dzieci objętych opieką naszej placówki, to dzieci z najbliższego środowiska.
Przedszkole posiada 2 oddziały:
I oddział to grupa „Puchatków” (3-4- latki),
II oddział to grupa „Tygrysków” (5-6- latki).
Przedszkole pracuje  w godzinach: od 6:30 do 16:30.

Przedszkole zajmuje budynek o całkowitej powierzchni 370 m kwadratowych. W budynku znajdują się dwie duże i jasne sale zabaw. Przy każdej sali mieści się łazienka dla dzieci, wyposażona zgodnie  z wymogami sanitarnymi. W salach zabaw znajdują się typowe przedszkolne meble, stoliki i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci. Sale wyposażone są w różnorodne kąciki zainteresowań, np. lalek, gospodarstwa domowego, budowlany, lekarski, plastyczny, książki, itp.  Wszystkie materiały, gry i zabawki, znajdują się  w zasięgu  ręki dziecka. Każde dziecko może dowolnie wybrać miejsce zabawy i zadecydować, co chce  robić. Przedszkole posiada także jedną salkę, w której odbywają się zajęcia dodatkowe. Zaplecze gospodarcze jest nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone technicznie. Za budynkiem przedszkola, w odległości około stu metrów, znajduje się wydzielony i ogrodzony plac zabaw dla dzieci.

Praca wychowawczo- dydaktyczna oparta jest na nowej koncepcji „Edukacji na rzecz rozwoju ludzkiego”, która umożliwia każdej jednostce – odkrywanie , pobudzanie i wzmacnianie jej potencjału twórczego, prowadząc do spełnienia jednostki, która uczy się aby być.